خط آزاد » خبر:


مجموعه‎شعر «خدای مهربان باقی‎ست» منتشر شد

 مجموعه‎شعرِ «خدای مهربان باقی‎ست» نوشته‌ی آرش اله‎وردی منتشر شد. انتشارات نصیرا در تهران این مجموعه را منتشر کرده است.
این نخستین مجموعه شعر آرش اله‎وردی است که به طور رسمی به چاپ می‎رسد. پیش‎تر مجموعه‎های «عصبانیت» و «کتاب خون» از او در فضای مجازی منتشر شده بود.
عنوان «خدای مهربان باقی‎ست» از سخن‎رانی ِ هوشنگ گلشیری در مراسم خاک‎سپاری محمد مختاری گرفته شده است.


http://matrod.org/file/pic/image/xodaye-mehrban-baqi-st.jpg

ادامه مطلب »


انتشار چهارمین شماره‌ی مجله‌ی ادبی ـ انتقادی دستور

چهارمین شماره‌ی مجله‌ی ادبی ـ انتقادی دستور انتشار یافت. پرونده‌های این شماره به کتاب «پس از بابل/نقدی بر نظریه‌ی ادبی در ایران» و شعرهای سوده‌نگین‌تاج اختصاص یافته است. در این پرونده‌ها مطالب انتقادی از امیر احمدی آریان، آرش اله‌رودی، حسین ایمانیان، شاهین باوی، پویا رفویی، علی سطوتی قلعه، امید شمس، رضا عامری، پیمان غلامی و خدامراد فروهر و طرح‌هایی از محمد سانیان منتشر شده است. هم‌چنین بخش نقد ِ نقد نیز یادداشت‌هایی از حسین ایمانیان و پیمان غلامی یکی با عنوان «تزهایی در باب نقد» و دیگری «علیه روش‌شناسی مانفیست حادبیان‌گرایی، نوشته‌ی علی سطوتی قلعه»  را در خود جای داده است.

ادامه مطلب »


انتشار سومین شماره‌ی دستور

سومین شماره‌ی مجله‌ی ادبی ـ انتقادی دستور منتشر شد.
پرونده‌های این شماره‌ی دستور به کتاب «در جست‌و‌جوی آن لغت تنها» نوشته‌ی یداله رویایی، قصه‌ی ابوتراب خسروی و کتاب «سنگی برگوری» نوشته‌ی جلال آل احمد اختصاص دارد. سرمقاله‌ی سومین شماره‌ی دستور را علی سطوتی قلعه نوشته و در ابتدای آن، به نقل از شورای سردبیری آمده است: «این شماره‌ی دستور به حضور خلیل درمنکی و غیاب همه‌ی کسانی پیش‌کش می‌شود که یادشان در ما حضور دارد.»

ادامه مطلب »


انتشار دومین شماره‌ی دستور

دومین شماره‌ی مجله‌ی ادبی ـ انتقادی دستور منتشر شد.
در این شماره، در قالب پرونده‌هایی به شعرهای آتفه چهارمحالیان و کتاب‌ «ظل‌الله؛ شعرهای زندان» نوشته‌ی رضا براهنی پرداخته شده است. پرونده‌ی ترجمه هم به شعر زبان آمریکا اختصاص یافته است.

ادامه مطلب »


انتشار نخستین شماره‌ی دستور

نخستین شماره‌ی مجله ادبی – انتقادی دستور منتشر شد.
در این شماره، در قالب  پرونده‌هایی به شعرهای عباس حبیبی بدرآبادی و قصه‌های حجت بداغی پرداخته شده است. همچنین یک پرونده‌ی ویژه نیز به موضوع «شعر و ندا آقاسلطان» اختصاص یافته است. سرمقاله‌ی نخستین شماره‌ی دستور را حسین ایمانیان، علی سطوتی قلعه و آرش اله‌وردی نوشته و در آن استراتژی خود را برای انتشار چنین مجله‌ای مشخص کرده‌اند.

ادامه مطلب »


توضیح ضروری

پایگاه اینترنتی مطرود در 3 هفته‌ی اخیر دچار مشکلاتی بوده که آن را طی این مدت از دسترس کاربران خارج کرده است. این مشکلات هم‌چنان ادامه دارد؛ چنان‌که اینک صرفن صفحه‌ی نخست مطرود به روی کاربران باز می‌شود و هنوز امکان دسترسی به صفحات دیگر وجود ندارد. گرچه به ظاهر بتوان این مشکلات را به برخی از «ناهماهنگی‌ها» و «بی‌مسئولیتی‌ها» نسبت داد و دلایلی «فنی» و «کارشناسانه» را برای آن تراشید ، اما در نهایت این نکته را نباید از یاد برد که همزمان، همه‌ی این ناهماهنگی‌ها، بی‌مسئولیتی‌ها و دلایل کارشناسانه و فنی به کار گرفته می‌شوند تا بلاهت بنیادین مستقر در گفتمان ادبی موجود و مسلط موجه باشد و همین، پیگیری پروژه‌ی مطرود را به یک ضرورت تاریخی بدل می‌کند. تا چند روز دیگر، مطرود برمی‌گردد و به کار خود ادامه می‌دهد. 
                                        21 مرداد 1388

ادامه مطلب »


گزار ش نخستین جلسه‌ی شعر قلمرو/بهنام بدری

نخستین جلسه‌ی شعر قلمرو به بررسی شعر و زندگی آرتور رمبو اختصاص یافت. در ابتدا ی این جلسه که در دفتر روزنامه‌ی مردمسالاری برگزار شد،  دوست ارجمند جناب اقای دکتر امین خرمی به قرائت مقاله ای به مناسبت سالگرد تولد ارتور رمبو ( 1891-1854) پرداخت.
در قسمت اول این مقاله تحت عنوان داستان تشنگی  که از مجله فیگارو فوریه 2006  ترجمه شده بود به  زندگی ارتور رمبو از تولد در شارل ویل شهرستانی در شما ل فرانسه  تا مرگش   پرداخته شده بود.

ادامه مطلب »تماس