خط آزاد » مانیفست:


مانیفست محیط

کسی که در تاریکی به دنیا آمده، در تاریکی زندگی کرده و صددرصد در تاریکی هم خواهد مرد، وظیفه‌اش این است که تاریکی را گسترش بدهد. آن آدم نه از هدف و ایدئولوژی خاص که از دست و پا و بدنش حرف می‌زند. چرا که دست و پا و بدنش ریشه در جهانی دارند که در آن رشد کرده‌اند و اگر آن جهان تغییر کند، آن‌ها نیز تغییر خواهند کرد. او بیداری را به جای تفکر و عاقل را به جای اندیشمند گرفته و معتقد است فرصتی نداشته است. به محض این‌که دریافته صاحب عقل است، مجبور شده آن را به زخم زندگی بزند. نه حیثیتی برای فرهنگ درست کرده و نه هم ارزشی که جامعه، جامعه‌ی افغانی با آن خوش باشد. ولی هر وقت گره‌ای در کار می‌افتد، دست به کار می‌شود. بدون هیچ نوع اعتقاد و وظیفه‌ای، از سر جبر در حال واکنش نشان‌ دادن به آن چیزی است که در محیط‌اش فرودآمده است. نه مسأله‌ای عمومی دارد، نه شخصی. تنها به نیاز محیط پاسخ می‌دهد. کاملاً محدود است.

ادامه مطلب »


ما شاعران مطرود

«شاعران مطرود» وجود خارجی ندارند. «شعر مطرود» دیگر کدام است؟ هیچ هویت ادبی‌ای از این دست نه در کار است، و نه اگر باشد، باید آن را جدی گرفت. هر آن کسی که چشم در چشم وضعیت موجود دوخته باشد، دهشتی بی‌ حد‌و‌حصر را از این خیال‌پردازی کودکانه، از «شاعران مطرود»، از «شعر مطرود»، از این دست هویت‌های ادبی نصیب خواهد برد. وضعیت موجود وضعیتی است در منتهای درجهْ انتزاعی. زمانی همه چیزمان به همه چیزمان می‌آمد. و آن، زمانِ خوشبختی ما بود تازه. حالا دیری است که هیچ چیزمان به هیچ چیزمان نمی‌آید، مربوط نیست، کاری ندارد.

ادامه مطلب »


در باب مانیفست

دو سال و اندی پس از آن که مانیفست در یکی دو وبلاگ ادبی منتشر شد، بار دیگر در یک جمع‌خوانی و با حضور مجید یگانه، یاور بذرافکن، علی سطوتی قلعه، یاشار اسکندرنژاد و سام مقدم مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت با حذف یک امضا و اضافه شدن چند امضای دیگر مجددا در پایگاه اینترنتی مطرود به نمایش درآمد.  اینک متن فشرده‌ی جمع‌خوانی:


 علی سطوتی قلعه:  جمع‌خوانی را با این سوال از مجید شروع می‌کنیم که این متن را در چه فضایی و با چه پیش‌زمینه‌هایی نوشته است؟


مجید یگانه: مسلما برای خود من دغدغه‌ی داشتن یک فردیت – البته در آن حوزه‌ی جنجالی- زیبا بوده؛ ولیکن آن طردشدگی‌ها، آن گریزها، آن "گارد- بسته" عمل کردن‌ها باعث می‌شد یک سرخوردگی با آن محوریت انتقادی اخته شکل بگیرد.

ادامه مطلب »


مانیفست

توضیح ضروری:
بعد از دو سال و اندی که از تاریخ ثبت و انتشار این بیانیه می‌گذرد، طی یک جمع‌خوانی با موضوعیت مانیفست و با حضور مجید یگانه، علی سطوتی قلعه، یاور بذرافکن، محمد رضا اسکندرنژاد و سام مقدم، نهایتا تصمیم بر آن شد تا بار دیگر به معرض نمایش گذاشته شود؛ این بار با چند امضای جدید و حذف یک نام از فهرست اولیه‌ی امضاها. متن جمعخوانی به زودی در سایت عروض منتشر خواهد شد.
 
 
به نام تاتانوس و قابیل
... و ما چشم‌های ایشان را خسته کردیم و زبان چون کوهی در هوا منتشر شد.
ولادیمیر ناباکوف عزیز به من آموخته است anti astethic. من به فرزندانم حتمن astethic خواهم داد.
موریس بلانشوی پدر می‌گوید : « هر متن قابل تاویل ، رادیکال نیست . »
مولانا میشل فوکو گفت : « انسان پدیده‌ای مدرن است . »

ادامه مطلب »تماس